A A A  A+ A++

O nas

 

Pod koniec 2010 roku powstała myśl założenia grupy rekonstrukcyjnej której główne działania będą odbywały się na terenie małego trójmiasta kaszubskiego. Główne działania czyli treningi, spotkania, ćwiczenie staropolskiej mowy, szermierki, rękodzieło oraz zagłębianie się w historię tamtych czasów. Doszukiwania korzeni powstania naszego bractwa można szukać jeszcze "kaskadersko historycznej grupie dżygit", lecz jako twórcy nowego bractwa chcieliśmy skupić się nad wierniejszym odtwórstwem czasów przez nas rekonstruowanych.

 

Problemem dla nowo powstałej grupy była nazwa. Krótka lecz niosąca ze sobą przekaz i mówiąca coś o grupie. Tutaj z pomocą przyszedł jeden z użytkowników forum Freha.pl. Po opisaniu zakresu działalności oraz członków grupy, poradził nazwę "Pułk Czarnieckiego" od Stefana Czarnieckiego, którego jednym z wielu doświadczeń w swoim życiu było dowodzenie chorągwią Kozacką. Nazwa dobrze przyjęła się nie tylko w naszych szeregach ale także dobrze postrzegana jest przez inne grupy rekonstrukcyjne.

 

 

Głównym okresem który rekonstruujemy jest koniec XVI oraz XVII wieku. Początkowo działaliśmy jako luźna formacja która miała w swoich szeregach osoby przedstawiające różne wojska(od Szlachty, poprzez jazdę Kozacką, kończąc na piechocie Kozackiej), aktualnie kładziemy największy nacisk na odtwarzanie piechoty Kozackiej. Prócz wyjazdów na rekonstrukcje organizujemy pokazy szermierki dawnej, pokazy z elementami kaskaderskimi, pokazy ubiorów historycznych. Co jakiś czas także można nas zobaczyć w różnych miastach.

Jesteśmy pasjonatami historii, lecz nie tych suchych dat w książkach, żyjemy historią i dobrze się przy tym bawimy. Staramy się samemu przygotowywać nasze uposażenie, ręczne szycie strojów, namiotów, przygotowywanie elementów potrzebnych w obozowisku czy na polu bitwy. Na specjalne okazje przygotowujemy także wina, miody pitne czy nalewki. Trunki te tworzymy z zachowaniem dawnych receptur.

 

Oto niektóre imprezy historyczne rekonstruujące bitwy z XVII wieku na których byliśmy:

 • Gniew - Vivat Vasa
 • Piła - Rzecz o tym jak Szwed Ujście oblegał
 • Bitwa pod Tykocinem
 • Brzeźno Szlacheckie
 • Szturm Twierdzy Zamość
 • Ostromecko - Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował
 • Otwock Wielki - Noc muzeów
 • Środa Wielkoposla - Na odśiecz Wielkopolsce
 • Tatai Patara - Rekonstrukcja w Węgierskim mieście Tata
 • Nowy Wiśnicz - Rekonstrukcja bitwy pod Chocimiem
 • Zdobycie Tykocina
 • Rekonstrukcja we Włoskim mieście Eliopoli

Dodatkowo bierzemy udział w jednej imprezie średniowiecznej, w bitwie pod Świecinem.

 

Aktualnie dowódcą i organizatorem grupy jest Krzysztof Zdunkowski.

 Komentarze:

SZUKAJ NA NASZEJ STRONIE!

Pod koniec 2010 roku powstała myśl założenia grupy rekonstrukcyjnej której główne działania będą odbywały się na terenie małego trójmiasta kaszubskiego. Główne działania czyli treningi, spotkania, ćwiczenie staropolskiej mowy, szermierki, rękodzieło oraz zagłębianie się w historię tamtych czasów. W 2013 roku uzyskaliśmy statut Stowarzyszenia.

Więcej


Losowe zdjęcia

Archiwum wpisów

Tagi

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
Pułk Czarnieckiego
KRS : 0000465407
Tel. kom : 888-576-949 (Krzysztof Zdunkowski)
Email : grupa@czarnieckiego.org

Formularz tymczasowo wyłączony, prosimy o wiadomości na grupa@czarnieckiego.org

Copyright © Pułk Czarnieckiego | Created by CreaWeb